Gotyk na nowo podbija świat mody

Moda to to samo, co architektura. Inne są tylko proporcje – słynne słowa Coco Chanel, potwierdzają, że style występujące w architekturze mają odzwierciedlenie w kolekcjach największych projektantów.

Styl gotycki jest mroczny i tajemniczy. Jednocześnie jednak pojawiają się w nim nietuzinkowe kształty i bogactwo wzorów. Jedno jest niezmienne –w tym stylu króluje czerń. To na co mamy wpływ, to przede wszystkim faktura i rodzaj materiałów, które można ze sobą połączyć. Styl gotycki może być zarówno mroczny jak i romantyczny. Dzieje się tak ponieważ szczególnie w takiej stylistyce świetnie odnajdują się koronki, zwiewne delikatne materiały. Gotyk to idealna inspiracja do stworzenia stroju wyjściowego przede wszystkim sukni. Niezwykle ciekawym zestawieniem jest połączenie skórzanego gorsetu i koronkowej spódnicy. Gotyk pozwala tworzyć zwiewne i intrygujące kreacje. Elementy skórzane podkreślają jedynie mroczną stronę stylizacji.

Styl gotycki to także wykorzystanie w stylizacji materiałów błyszczących, pokrytych zdobieniami i kamieniami. Jednak najlepszym wyborem będą tkaniny, które mają delikatne, srebrne zdobienia. W takiej formie wydobędą blask czerni. Gotyckie suknie to także ciągnące się po ziemi długie treny. Projektanci często aby zrównoważyć fakt, że suknia zakrywa niemal całe ciało, decydują się na głęboki dekolt na plecach. Koronki, które są niemal znakiem rozpoznawczym tego stylu wkroczyły na tereny dla nich do tej pory niezdobyte. Mianowicie w świat koloru, łączenia z dzianinami i różnymi fasonami. W ten sposób elementy zarezerwowane wcześniej dla mrocznej strony gotyku śmiało opuszczają pokazy haute couture, wkraczając do mody użytkowej.