Światowy styl polskich nastolatków

fashion young people teenagers 1219507Sklep z odzieżą czy dowolna hurtownia odzieży młodzieżowej dają nam doskonały dowód na twierdzenie, że polska młodzież dosłownie niczym nie różni się od swoich rówieśników z Niemiec, Anglii czy Francji. Pod względem ubioru, nasi nastolatkowe wyglądają tak samo jak mieszkańcy innych państw świata, korzystają z tych samych marek, wybierają te same modele butów, spodni czy bluz. To co odróżnia polską młodzież z obecnego pokolenia od swoich rówieśników z lat 90. to fakt, że współczesny nastolatek w o wiele większym stopniu dba o każdy szczegół swojego wyglądu.

Nie można postawić tezy, która mówiłaby, że ludzie młodzi w wieku nastoletnim dwadzieścia lat temu, nie podążali za modą, gdyż takie stwierdzenie byłoby niezgodne z prawdą. Owszem, istniały przecież wtedy różnego rodzaju mniej lub bardziej barwne subkultury młodzieżowe, których przedstawiciele strój traktowali jako jeden z najważniejszych wyznaczników przynależności do danego środowiska, więc było to swego rodzaju naśladowanie obowiązującej mody, która – jak to mody mają w zwyczaju – ewoluowała, zmieniała się i wracała do dawniejszych wzorców. Hurtownia odzieży młodzieżowej z lat 90. ubiegłego wieku z pewnością posiadałaby towar bardzo mocno i ściśle związany z subkulturami właśnie. W dodatku ceny odzieży były wtedy znacznie niższe co pozwalało dobrze ubierać się nawet niezbyt zamożnym rodzinom.

Wtedy odstępstwa od obowiązującego kanonu traktowane były jako coś negatywnego i niepożądanego. Trudno więc było na ulicy zobaczyć punka, który nosiłby dres lub bejsbolówkę. Dzisiaj jednak, trendy są nieco inne – z pewnością ogromny wpływ na nie ma postępujący proces globalizacji, który opanowuje świat w coraz większym stopniu i ma ogromny wpływ na ujednolicenie trendów na całym świecie, jednak dzisiaj w modzie są niespotykane połączenia, szeroko pojęty eklektyzm, który sprawia, że słuchacze np. hip-hopu noszą dopasowane koszulki i marynarki a u dołu nie rezygnują z szerokich spodni, lub odwrotnie – bluzę z kapturem zestawiają oni z wąskimi rurkami, co jeszcze kilkanaście lat temu byłoby pewnie nie do przyjęcia w środowisku. Podobnie dzieje się w obrębie innych dziedzin i styli, które często świadomie, za sprawą kampanii prowadzonych przez marki odzieżowe i podmioty takie jak hurtownia odzieży młodzieżowej przyjmują rewolucyjne zmiany dotyczące kanony i stylu.